Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Prof. Dr. Habip ASAN, ASO'da Sınai Mülkiyet Haklarını Anlattı (16.04.2014)

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, patent araştırma ve incelemelerinin yüzde 30'unu Türkiye'de gerçekleştirildiğini belirterek, "2016'da incelemelerin tamamını Türkiye'de yapacağız. Böylece hem yurt dışına döviz çıkmasını önleyeceğiz, hem de komşu ülkeler için de Ar-Ge yaparak bu işten para kazanacağız" dedi. Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) 20. Gündem Toplantısı'nda konuşan Prof. Dr. ASAN, 2023 hedeflerine ulaşmak için bilgi ekonomisi ve sınai mülkiyet ilişkisinin önemini anlattı.

Türkiye'nin 2023 vizyonunun çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. ASAN, şunları kaydetti:

"10 küresel marka yaratmamız ve dünyada Türk tasarımı imajını geliştirmemiz gerekiyor. Sadece lokum ve baklavamız ile değil, tasarımlarımızla, markalarımızla da tanınmalıyız. 2023 hedeflerindeki rakamları yakalayabilmek için en az 50 bin yerli patent başvurusunun yapıldığı bir ülke haline gelmeliyiz. GSMH’nin en az yüzde 50'sine karşılık gelen bir fikri ürün portföyüne ihtiyacımız var. 2023'te 2 trilyon dolarlık bir ekonomi hedefliyorsak, fikri ürünlerin piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerinde olması lazım."

Prof. Dr. ASAN, Türkiye'de sınai mülkiyet başvurularının iyi bir düzeyde bulunduğunu vurgulayarak, ülkenin marka başvurularıyla dünyada altıncı, Avrupa'da ise son 3 yıldır açık ara birinci sırada yer aldığını söyledi. Sınai mülkiyet ile ekonomi arasındaki ilişkiye dikkati çeken Prof. Dr. ASAN, Türkiye'nin daha nitelikli, katma değeri yüksek bir sınai mülkiyet yapısına geçmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Habip ASAN, patentlerin üretilmesi ve ticarileşmesi noktasında sanayi-üniversite ilişkisini güçlendirmek gerektiğini belirterek, "Paradan bilgi üretmeyi öğrendik ama sistemin tamamlanması için o bilginin önce fikri ürüne, sonra tekrar paraya dönüşmesi gerekiyor. Bilginin niteliği artırılmalı. Bu şekilde sınai mülkiyetin kalitesi de artmış olur" dedi.

Hazırlanan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı'nın içeriği hakkında bilgi veren Prof. Dr. ASAN, tasarı yasalaştığında üniversitelerin patent sahibi olmasının önü açılarak patent konusunda potansiyelin harekete geçirileceğini, taklit ürünlerle mücadelenin daha etkin hale getirileceğini ve yöresel ürünlerin coğrafi işaret olarak tescil edilmesinin kolaylaştırılacağını söyledi. Prof. Dr. ASAN, söz konusu tasarının meclis tatile girmeden önce yasalaşmasını beklediklerini ifade etti.

Patent araştırma ve incelemelerinin yüzde 30'unun Türkiye'de gerçekleştirildiğini kaydeden Prof. Dr. ASAN, şöyle devam etti:

"2016'da incelemelerin tamamını Türkiye'de yapacağız. Böylece hem yurt dışına döviz çıkmasını önleyeceğiz, hem de komşu ülkeler için de Ar-Ge yaparak bu işten para kazanacağız. Bütün patentlere incelenebilir olma şartı getireceğiz. İncelemesiz faydalı model sistemi başvuru kültürünün oluşması bakımında çok önemliydi, ancak 2023 hedefleri olan bir Türkiye olarak bu sistemi yavaş yavaş terk etmemiz gerekiyordu."

ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR de, Türkiye'nin bilgi ve teknoloji yoğun üretimde dünya ortalamasının gerisinde olduğunu belirterek, yüksek katma değer içeren mal ve hizmetlerin üretimine odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan "İnovasyon Birlik Karnesi 2013" raporunda Türkiye'ye "düşük dereceli ya da az yenilikçi" notunun verildiğini anımsatan ÖZDEBİR, genel değerlendirmede Türkiye'nin 35 ülke arasında 0,21 puanla 34'üncü sırada yer aldığını kaydetti.

ÖZDEBİR, söz konusu rapora göre, Türkiye'nin insana yatırım konusunda en zayıf ülke olduğunu belirterek "İnovasyon potansiyelimizi artırmak için lisans ve lisansüstü derecelere sahip insanlarımızın sayısını ve kalitesini yükseltmemiz gerekiyor. Eğitimin kalitesini yükseltirsek, işletmelerimiz Ar-Ge ve inovasyona daha fazla kaynak ayırırsa, KOBİ'ler arasındaki işbirliklerini güçlendirirsek inovasyon performansımızı daha da artırabiliriz. Çok zeki bir milletiz, iyi yönlendirildiğimiz, organize olduğumuz taktirde başarısız olmamız mümkün değil" diye konuştu.

ASO ile TPE arasında 2013'te imzalanan işbirliği protokolü kapsamında kurumları bünyesinde TPE Bilgi ve Doküman Birimi açtıklarını anımsatan ÖZDEBİR, iki kurum arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini ifade etti. 

Fotoğraflar