Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE'de Düzenlenen Teknogirişimcilik Eğitiminin Açılışını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK Yaptı (18.04.2014)

Türk Patent Enstitüsünde (TPE) düzenlenen, teknogirişim desteği alanlara yönelik eğitim programının açılışını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK yaptı. Açılışta konuşan Bakan IŞIK, iş hayatının kendine has bazı özellikleri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2002'den bu yana "müthiş bir değişim" yaşandığını dile getiren Bakan IŞIK, "Bu değişimin en olumlu taraflarından bir tanesi artık reel sektörün ve girişimcilerin önündeki birçok engelin kaldırılmış olmasıdır" diye konuştu.

Gençlerin girişimcilik ruhunun, ülkenin 2023 hedeflerine ulaşmada en önemli gücü olduğunu anlatan Bakan IŞIK, bu hedeflere ulaşılabilmesi için teknoloji düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

"İnsan kaynadığında en fazla aranan özelliklerden birisinin de girişimcilik ruhu olduğunu" belirten Işık, bu anlamda 8. Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL'ın fikir, inanç ve teşebbüs hürriyetlerini bütün Türkiye'ye ezberlettiğini kaydetti. 

Girişimciliğin, ülkelerin geleceği açısından büyük önemi bulunduğunu anlatan Bakan IŞIK, şöyle devam etti: 

"Yaşadığımız ekonomik krizler pek çok tahribata yol açtı, onların pek çoğu da giderildi ama ülkeye yaptığı en fazla ve kalıcı tahribat, girişimcilik ruhuna vurulan darbedir. Aslında bu darbe, ülkenin geleceğine vurulan darbedir. Türkiye'de gençlerimizin çok önemli bir kısmı devlet memuru olmak istiyor. Halbuki gençlerimizin ticaret yapmak, üretmek, kendi işini kurmak, başka gençlere iş vermek hayaliyle hayata başlaması önemli. Girişimcilik ruhu dediğimiz odur."

Bakanlığın verdiği teknogirişim sermaye desteğinin tek başına anlamlı olamayabileceğini kaydeden Bakan IŞIK, gençlere ümitsizliğe kapılmamaları tavsiyesinde bulundu. Bakan IŞIK, artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her aşamada gençlerin yanında olduğunu söyledi. 

Teknogirişim desteğinin 2009 yılında başladığını hatırlatan IŞIK, bugüne kadar bin 300'ün üzerinde genç girişimciye destek verildiğini belirtti. 

Bundan 10-15 yıl önce ABD'de hiç adı bilinmeyen şirketlerin bugün milyar dolarlık cirolara ulaştığına işaret eden IŞIK, "10-15 yıl sonra, bu salonda, girişimcilik desteğine hak kazanan şirketlerimiz, Türkiye hatta dünya çapında önemli cirolara ulaşacak. Bundan şüphem yok" değerlendirmesinde bulundu. 

Bakanlık bünyesinde verilen tüm desteklerin etki analizini yapacak "Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı" adında bir birim kuracaklarını bildiren IŞIK, bu sayede bakanlık olarak verdikleri her desteğin ülkeye dönüşümünün ne oranda olduğunu izleyeceklerini söyledi.

Genç girişimcilere, teknoloji geliştirme bölgelerinde daha uygun şartlarda yer vereceklerini kaydeden IŞIK, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Sigorta primlerinde yüzde 50 indirim yapacağız, gelir vergisinde stopaj desteği vereceğiz. Yaptığınız çalışmanın sonunda, TÜBİTAK'ın 1512 programı var, bu program çerçevesinde 550 bin liraya kadar destek alacaksınız. Artık Türkiye'de özel şirketler, 'Siz bu işi iyi yapıyorsunuz. Sizin desteklediğiniz girişimcilere biz de destek verelim' noktasında 1512 B programını başlattık. Orada pek çok özel sektör firması kapınızı çalacak. Bundan sonraki aşamada artık ürününüzün seri üretimi noktasında ayrı destek vereceğiz. KOBİ niteliğindeki bir işletmemize 10 milyon liraya kadar destek vereceğiz." 

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da yaptığı kısa konuşmasında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından organize edilen Teknogirişimcilik Eğitimi vesilesiyle girişimcileri TPE’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Genç girişimcilerin sınai mülkiyet haklarını korumak için yollarının sıkça buluştuğu ve buluşacağı önemli bir durak olan Türk Patent Enstitüsün’de etkinliğin gerçekleştiriliyor oluşunun son derece önemli ve anlamlı olduğunu ifade etti. 

Türk Patent Enstitüsü’nün girişimcilerle, onların yeniliklerini tescilleyen ve koruyan bir kurum olmanın ötesinde; oldukça yakın bir temas içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Habip ASAN, TPE’nin girişimcilere yönelik yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Girişimciler için sınai mülkiyetin çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Habip ASAN, girişimcilerin kendilerini kuşatan rekabet ortamıyla baş edebilmelerinin, fikri mülkiyet bileşenlerini oluşturan patentlere, markalara ve tasarımlara yönelik stratejiler geliştirmeleriyle mümkün olabileceğini anlattı. 

Prof. Dr. Habip ASAN, çok basit ve kolay bir fikri mülkiyet stratejisi örneği olarak; teknogirişimcilerin ülkemize giriş yapmamış olan milyonlarca patenti ücretsiz patent veri tabanları üzerinden tespit ederek, ülkemizde istedikleri şekilde kullanabileceklerini, bu patentlerde yer alan teknik çözümleri kullanarak teknolojileri çok daha ileriye götürebileceklerini anlattı. Bunun önünde hiçbir yasal engel olamadığına, ancak teknogirişimcilerin çok iyi birer patent araştırmacısı olması gerektiğine dikkat çekti. 

Konuşmaların ardından ABD'deki Silikon Vadisi'ne gitmeye hak kazanan 8 teknogirişimciye plaketerini Bakan IŞIK verdi. Bakan IŞIK ve beraberindekiler, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN eşliğinde teknogirişim desteği ile geliştirilen ürünlerin sergilendiği stantları gezdi. Bakan IŞIK, bir stantta sergilenen Türkiye'nin ilk yerli iş makinası operatörü eğitim simülatörünü denedi. 

Stantları gezdiği sırada bir gazetecinin kadın teknogirişimci sayısının azlığına ilişkin sorusu üzerine IŞIK, KOSGEB'in girişimci desteklerinden yararlananlar arasında kadınların sayısının fena olmadığını, buna karşın teknogirişim desteği alan kadınların sayısının az olduğunu ifade etti. IŞIK, daha fazla kadının teknogirişim desteği almasını istediklerini belirtti. 

Fotoğraflar