Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Sınai Mülkiyet Hakları Webinarı (05.06.2020)

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Manisa Ticaret ve Sanayi Odası personeline ve KOBİ’lere yönelik düzenlenen “Sınai Mülkiyet Hakları Temel Düzey Webinarı” TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet YILMAZ’ın katılımları ile gerçekleşti.

Manisa ile ilgili sınai mülkiyet verilerini paylaşan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN: “2019 yılında Manisa ilinden, 1035 marka, 206 patent, 50 faydalı model ve 392 tasarım başvurusu yapılmıştır. Ayrıca; Salihli Kirazı, Sultani Çekirdeksiz Üzümü, Akhisar Domat Zeytini, Manisa Taban Simidi, Akhisar Uslu Zeytini, Akhisar Köfte, Salihli Odun Köfte, Manisa Mesir Macunu, Yuntdağı El Halısı, Kula El Halısı, Gördes El Halısı, Kırkağaç Kavunu olmak üzere  Manisa’ya ait 12 adet tescilli coğrafi işaret bulunuyor. Manisa’nın kapasitesinin bu sayılardan daha fazla olduğunu biliyorum. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurularak hizmete başlayan TÜRKPATENT Bilgi ve Doküman Biriminin katkısı ile birlikte rakamların daha yukarı çıkacağını düşünüyorum.” dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet YILMAZ da: “Manisa’nın, sahip olduğu değerleri tam anlamıyla yansıtamaması nedeniyle marka, patent, coğrafi işaret başvurularında istenilen yerde olmadığı düşüncesini belirtmek isterim. Manisa’nın kapasitesinin bu sayılardan çok daha fazla olduğunu biliyor ve Manisa’yı sıralamada daha yukarılara çıkarmak için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak her türlü katkıda bulunacağımızı, Türk Patent ve Marka Kurumu ile her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu personelleri tarafından patent, faydalı model, marka, tasarım ve coğrafi işaret; başvuru ve tescil sonrası işlemleri konularında seminer verildi.

Fotoğraflar