Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

EPO Teknik ve Operasyonel Destek Komitesi (TOSC) 87. Toplantısı (04.06.2020)

TÜRKPATENT Başkanı Prof Dr. Habip ASAN’ın başkanlığını yaptığı Avrupa Patent Organizasyonu (EPO) “Teknik ve Operasyonel Destek Komitesinin (TOSC)” 87. toplantısı video konferans olarak gerçekleşti.

EPO yetkilileri ve 38 üye Ülkeden temsilcilerin katılım sağladığı toplantıda, EPO 2023 Stratejik Planı kapsamında oluşturulan “İşbirliği Çerçeve Programı”nın detayları görüşülerek Komitenin onayı alındı.

Bilgi iletişim alanında oluşturulan işbirliği projeleriyle ilgili çalışma grupları tarafından hazırlanan raporların görüşüldüğü toplantıda, EPO ve üye ülkelerin patent kurumları için geliştirilebilecek online başvuru hizmetleri konusunda yürütülen projeye ilişkin ilerleme raporu da Komitede görüşüldü.

Toplantıda, patent verilerinin alınması, işlenmesi ve kamuya sunulması aşamalarındaki standartların ve işlem süreçlerinin belirlendiği “Veri Kalitesi Çalışma Grubu” faaliyetlerini Komiteye sundu.

Patent araştırma araçlarının geliştirilmesi amacıyla oluşturulan Araştırma İşbirliği Projesi, patent işlem süreçlerinin yeniden yapılandırılması ve kalite yönetimi konusunda yürütülen proje, ofis içi uygulamalar konusunda geliştirme yapılması amacıyla oluşturulan proje, Patent Sınıflandırması İşbirliği Projesi ile EPO ve üye ülkeler arasında güvenli bilgi ve doküman alışverişini sağlayan tek erişim noktası konusunda oluşturulan projeye ilişkin olarak Çalışma Grupları tarafından yürütülen faaliyetlere ilişkin raporlar da Komitede görüşüldü.

Toplantıda ayrıca salgın döneminde bilgi iletişim alanında ortak kriz yönetimi konularına ilişkin gündem maddesi de görüşüldü.

Fotoğraflar