Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Trabzon TSO`ya Online "Sinai Mülkiyet Hakları Eğitimi" (14.04.2020)

 


Türk Patent ve Marka Kurumu; Fiki Mülkiyet Akademisi, Sınai Mülkiyet Eğitim Merkezi tarafından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası personeline ve KOBİ’lere yönelik online “Sinai Mülkiyet Hakları Eğitimi” düzenlendi.

Online olarak düzenlenen eğitim; Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat HACISALİHOĞLU ‘nun açılış konuşmalarıyla başladı.

ASAN konuşmasına,  tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve hasta olanlara da acil şifalar dileyerek başladı.

Salgın sürecinde Türk Patent ve Marka Kurumu’nun planlanmış eğitim, seminer ve faaliyetlerini dijital forma dönüştürmek için çalıştıklarını söyleyen ASAN,

“Bugün burada online olarak ilk etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra üniversitelerimize,  teknoloji transfer ofislerimize, sanayicilerimize, girişimcilerimize haftada bir online eğitim vermeyi ve KOBİ’lerimize yönelik yürüttüğümüz Hezarfen Projemizi dijital platformda yapmayı planlıyoruz.”dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu personelinin bu süreçte evden çalıştığını söyleyen ASAN, tüm hizmetlerin artan bir performansla yerine getirildiğini belirtti.

Trabzon ile ilgili sınai mülkiyet verilerini paylaşan ASAN: “Trabzon 2019 yılı verilerine göre marka başvurularında ülkemizde 24 üncü, patent başvurularında 32 inci, faydalı model başvurularında 26 ıncı ve tasarım başvurularında 22 inci sırada yer almaktadır. 2019 yılında Trabzon ilinden 549 marka, 29 patent, 10 faydalı model ve 103 tasarım başvurusu yapılmıştır. Trabzon’un kapasitesinin bu sayılardan çok daha fazla olduğunu biliyor ve Trabzon’u daha yukarılara çıkarmak için TÜRKPATENT olarak her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu bildirmek istiyorum.”dedi.

Trabzon Telkariye ve Hasırı, Çarşıbaşı Keşanı, Akçaabat Köftesi, Trabzon Kazaziyesi, Hamsiköy Sütlacı, Sürmene Bıçağı, Vakfıkebir Ekmeği, Tonya Tereyağı olmak üzere Trabzon‘a ait 8 adet tescilli coğrafi işaret bulunduğunu belirten ASAN, Vakfıkebir Külek Peyniri, Sürmene Pidesi, Yente Balı, Of Gözyaşı Otu Tespihi ve Yomra Elması için yapılan coğrafi işaret tescil işlemlerinin de devam ettiğini söyledi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat HACISALİHOĞLU da dünya sıralamalarında şehir ve ülke olarak daha üst sıralarda yer almamız gerektiğini ve bilgi aktarılması konusunda bu tür eğitimlerin daha sık yapılması gerektiğini söyledi.

Üniversite işbirliğiyle ve inşaatı devam eden İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkeziyle, kuluçka çalışmalarıyla girişimlerinin devam ettiğini söyleyen HACISALİHOĞLU, “Oda olarak bizler girişimcilerin önünün açılması için çalışıyoruz. Sınai mülkiyet başvurularında ticarileşecek konuların üzerine odaklanmak gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Patent, faydalı model, marka, tasarım ve coğrafi işaret; başvuru ve tescil sonrası işlemleri içeren ve 50’ye yakın kişinin katılıdığı eğitim, Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanları tarafından verildi.

Fotoğraflar