Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Patentle Kazanan Şirketler Paneli (17.12.2019)

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Türk otomotiv tedarik sanayicilerinin artık sadece hazır teknoloji üreten firmalar olmaktan çıktıklarını belirterek; “Tedarik sanayi firmalarımız son yıllarda patentler almaya başladı. Otomotiv sektöründe 1995 yılında başvurulan patent sayısı sadece 76 iken, 2018 yılında bu rakam 2587’ye çıktı” dedi.  

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Uluslararası Patent Birliği (UPB) işbirliğinde organize edilen ‘Patentle Kazanan Şirketler’ panelinde Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, TÜBİTAK Teknoloji Transferi Ofisi Başkanı Murat BAYBALI, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin KARAPINAR konuşmacı olarak yer aldı. Panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Odman BOZTOSUN gerçekleştirdi.

 Yerli patent başvuruları yabancıları yakaladı

Panelde konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, marka ve patent algısı üzerine Türkiye’de çok önemli gelişimler ve değişimler yaşandığına işaret etti.

Otomobil yedek parça sektöründe patent başvuruları oranlarını değerlendiren ASAN; “1995-1999 yılları arasında bu sektörle ilgili patent başvuru sayısının 76 olduğunu görüyoruz. 2000-2004 arasında 113 tane, 2005-2009 yılları arasında 547, 2010-2014 yıllarında 1786, 2015-2018 yıllarında 2587 yerli patent başvurusu yapıldığını görüyoruz. Son zamanlarda başvuru oranları yerli patent lehine dönmüş durumdadır” diye konuştu.

Türkiye’de faydalı model alanında 1995 yılından 2018 yılına kadar 10 binin üzerinde buluş başvurusu yapıldığını açıklayan ASAN, bu rakamın yerli ve yabancı başvurular olarak toplandığında ise 20 bine yaklaştığını kaydetti.

 En önemli detay doğru ön araştırma

TÜRKPATENT Başkanı ASAN, Türkiye’de tedarik sanayi dendiği zaman insanların aklına hazır teknoloji üreten firmalar geldiğini, ancak son zamanlarda otomotiv tedarik sanayicilerin patent konusundaki düşüncelerini değiştirdiklerini vurguladı.

Dünya genelinde ciddi bir patent doküman veri sisteminin bulunduğuna da işaret eden ASAN:

“Dünyada bir yıl içerisinde toplam 110 milyon patent dokümanının girişi yapılıyor. Bu veri tabanlarında en son bilgilere ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Bu bilginin kullanılması ve olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için, yeni patent başvurularının ön araştırma yaparak ve daha önce bu konuda bir girişimin olup olmadığını araştırarak yapılması önemlidir.” şeklinde konuştu.

 

ASAN’ın ardından TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Berke ERCAN ve UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem KAYA da konuşma yaptı.Panelde TÜBİTAK Teknoloji Transferi Ofisi Başkanı Murat BAYBALI ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin KARAPINAR da sunumlar gerçekleştirdi. Program soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Fotoğraflar