Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

9. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı (24.10.2018)

 

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun başlatıldığı günden bu yana desteklediği YÖREX - Yöresel Ürünler Fuarı’nın dokuzuncusu 24-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştiriliyor.

Fuarın açılışına katılan Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, 379 coğrafi işaret tescilimizin mevcut olup 413 başvurunun işlemlerinin devam ettiğini, 3 ürünümüzün AB’de tescilli olup 14 ürünümüzün ise başvuru aşamasında olduğunu söyledi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteğiyle ANFAŞ Antalya Fuar Merkezinde düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açılışında konuşan ASAN, dokuzuncusu düzenlenen Yörex Fuarının coğrafi işaretler alanında önemli bir eksikliği doldurduğunu, coğrafi işaretli ürünlerle tüketicilerin, üreticilerle perakende sektörünün bir araya gelmesine imkan sağladığını ifade etti.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN: “Coğrafi işaretler açısından en önemli konu bir taraftan atalarımızdan bize miras kalan bu değerlerimizi gelenekselliği ve kaliteyi muhafaza ederek gelecek nesillerimize aktarmak diğer taraftan da bu ürünlerimizin sahip olduğu katma değeri yükseltmek, üreticilerimize daha fazla gelir kazandırmak ve kırsal ve bölgesel kalkınmaya önemli bir destek sağlamaktır. Bunu başarmak ise bu sahadaki tüm aktörlerin el birliği ile çalışması ve bu ürünlerimize destek vermesine bağlıdır.” dedi.

Coğrafi İşaret Elektronik Platformu

TOBB ve TOBB üyesi oda ve borsaların gerek üreticiler anlamında gerekse TÜRKPATENT ’e yaptıkları coğrafi işaret başvuruları ile en önemli paydaşları olduğunu ifade eden ASAN: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile coğrafi işaretler sahasında daha yoğun ve daha verimli çalışmalar yürütmek istiyoruz. Birkaç ay içinde tamamlayacağımız coğrafi işaret elektronik platformu da bu çalışmaların ilki olacaktır. Bu çalışmaların artarak devam etmesini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Coğrafi İşaret Tescil Belgelerinin Takdimi

YÖREX Fuarı’nda Marmara Adası Mermeri, Iğdır Kayısısı, Kastamonu Çekme Helvası, Korkuteli Karyağdı Armudu ile Antalya Tavşan Yüreği Zeytini Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri başvuru sahiplerine takdim edildi.

Fuar kapsamında; Perakende sektörü zincir mağaza ve dernek temsilcileri ile YÖREX’e katılan coğrafi işaretli ürün üreticisi 52 firma temsilcisiyle, “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Yönetmeliği” uyarınca coğrafi işaretli ürünler için öngörülen azami raf tahsisi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Yöresel Ürünler Fuarı boyunca Türk Patent ve Marka Kurumu adına açılan stantta TÜRKPATENT Coğrafi İşaretler Dairesi uzmanları ile üreticilere ve diğer paydaşlara hizmet verilecek.